The JURY COUNSIL 2014

MEMBERS of GRAND JURY
MoreThe JURY CHAIR

RASIM AYDIN     [ SEPTEMBER 14, 2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
MISS GLOBE INTERNATIONAL

The JURY SECRETARY

NICO BORA     [ SEPTEMBER 14, 2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY

BOGRAPHY: 1974 doğumlu, onun ilköğretim ve güneydoğu Türkiye’de bulunan Siirt’te orta öğrenimini tamamladıktan sonra, Nico Bora Güney Afrika Unisa Üniversitesi tarafından verilen burs kazandı. Bu burs dayanarak, 1993 yılında Güney Afrika’ya gitti ve Johannesburg Unisa ekonomisi bölümü alındı. İngiliz prepclass bir yıl da dahil olmak üzere eğitim dört yıl sonra, o satış elemanı gibi farklı mağazalarında çalıştı. Bu süre zarfında o bazı modelleme kurumları ile yakın oldu. 1998 yılında Cape Town taşındı. Orada, o bir ajans katıldı ve onun modelleme eğitim sonrasında çeşitli markalar için bir photomodel olarak çalıştı ve o bazı reklam filmlerinde rol aldı. 2002 yılında Mali’de Dünya Kupası bir grup arkadaşıyla birlikte Güney Amerika’ya bir gezi yaptı. Daha sonra Brezilya, Peru, Honduras, Kolombiya, Venezuela itibaren bazı ülkeleri ziyaret etmek ve daha sonra Dünya Kupası’nı izlemek için Mali dönmek için gittiğini. Ancak, Caracas, Venezuela başkenti geldiğinde, o çok etkilendim ve o kalmaya karar ticari potentialhere gerçekleştirdi. 2007 yılına kadar, o ilk İspanyolca öğrendi ve Ricky Martin, Shakira, Luis Muigel, David Guetta görmeye geldi kitleye aperatifler satmak gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu süre zarfında o biraz para kaydedilir ve bir fast-food restoran açmaya karar verdi. Soyadını kullanarak o BORA KEBAB® oluşturulan ve daha sonra şehir etrafında daha fazla restoranlar açıldı. 2008 yılında Karakas Isis Zambrano ile evli ve onlar o Venezuela vatandaşı oldu bu süre zarfında bir oğlu ve bir daughter.Also vardı. Bundan sonra, geleneksel Türk kebabı da dahil olmak üzere bir menü oluşturarak o Gastronomi İstanbul adında bir restoran kuruldu.


www.viveistanbul.comviveistanbul

Nico Bora, geçen yıl Türk Latince İş Konseyi’ni kurdu. Böylece, o gıda Türkiye’de üretilen inşaat malzemeleri için gerekli mallar ile Venezuela tedarik iki ülke arasında bir köprü kurdu. Onun sloganı; Her Latince ülkede bir yüksek kaliteli Türk ürünü olmalıdır.

MISS GLOBE INTERNATIONAL

The JURY MEMBER

DANILO D’AVILA from BRAZIL     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY

Danilo D’avila was born on 8th of January, 1941, Porto Alegre, Rio Grande do Sul, State. He has been married for 40 years and has two sons and one daughter. He started his career as a sports journalist, like a football speaker at Radio Gaucha, one of the biggest radios in the country, in Porto Alegre, the capital of the State of Rio Grande do Sul. In the beginning of the 60’s, he started his political participation, mainly in acts of defense of the Brazilian democracy. In 1961 he collaborated with the great movement called LEGALIDADE, which protected the democracy of Brazil from a major blow, and was the main reason for the resignation of President Jânio Quadros. The Vice-President João Goulart took his place. In 1966 he moved to Curitiba where he worked at a Radio and a TV Station. In 1967 he established the Danilo D’Avila Advertisement and Marketing Agency. Then in Hollywood, ‘Miss Globe Organization and signed an agreement with Miss Globe Brazil Organization founded. In the beginning of the 70’s, the agency had also offices in Porto Alegre, São Paulo and Santos. One example of his good job was his participation in Santos Football Club, where he documented the 1.000 goal of Pelé. Nowadays it is the oldest agency that is still opened in Curitiba. In 1977 he opened another company: Danilo D’Avila - Beauty Events which main activity was to organize Beauty Contests in Curitiba and Parana State and supported by Tupi Television they started sending the winners to Miss Brazil Beauty Contests. In the beginning of the 80’s, he began to work in the politics of Parana State. He was one of the founders of the Brazilian Labor Party - PTB and competed for state representative on the first free elections in BRAZIL, after the hard years of military dictatorship. In 1989, he left the PTB and found PT do B in Parana State, where he is until today. In the same year, thanks to his strong positions and influence he helped new parties to be found in the other states like Santa Catarina and Rio Grande do Sul. Since 1994 until now Danilo D’Avila started organizing the National Contest Miss Brasil in Brasilia, the capital of the country with the support of the Government and the National Congress. The winners participate in Miss Globe International Beauty Contests. In 1996 he put the beginning of Miss Nations, Little Miss Nations, Queen of the Beaches and Little Princess of the Sea International. The agency has received many awards and was considered to be best organizer of Beauty Contests in Latin America and the winners and the contestants has been travelling and representing Brazil in more than 60 countries worldwide. His performance on both political and business scenes is highly respected by the president of the Republic, as well as by the governors, senators, deputies, and ambassadors in Brasilia. Since 2000, Danilo started partnerships with leading Brazilian companies in international trade of sugar, iron ore, soybeans and others.

MISS GLOBE INTERNATIONAL
GEORGIOS KOUTOULIAS from GREECE     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
His legal name is Georgios Koutoulias. He was born in capital of Greece,Athens, in 1959. He entered the country’s most prestigious school Tourism College because tourism is the country’s largest income and successfully graduated from this school. Then, he received specialized training in business management in tourism. He worked in public relations management at companies working in the area of tourism. Later established his own company and provided consulting services. To take on the entertainment and social activities of tourism enterprises, he founded ‘Greece Modeling Academy’. In 1982, he was elected president of Models Union of Greece and continued at this position until 1994. In 1997, he carried Miss Tourism Planet® to Athens under the obligation of his own company and under the trade name of RCA Global Entertainment Co. by leasing a license agreement with Charlie See regarding organization of Hollywood centered Miss Tourism® contest in Greece. Until today, more than 60 countries has joined these contests organized in order to support Greece’s tourism. And this contest is still held annually in Greece. Mr. Koutoulias, was the official carrier of the Athens Official Olympic Games Torch Runner in 2004. He still owns the modelling agency and has the rights of world famous top model Naomi Campbell’s all shows in Greece. Also, he organizes Miss Globe Greece®, Miss Tourism Planet® contests with RCA Global Entertainment Co. license and Miss Greece® contest of which he has the national rights.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
AZER YUSIFOV from AZERBAIJAN     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY

O Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Kasım 1964 5. doğdu. O Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi, Sovyetler Birliği Döneminde de dahil olmak üzere eski ve en tarihi üniversitede ekonomi okudu. Bu çalışma Ekonomi Azerbaycan Devlet Üniversitesi tarafından onaylanmış ve o bir denklik diploması vardır. Okuduktan sonra, Azer Yusifov Bakü’de çeşitli işlerde çalıştı, kendi ekibini oluşturdu ve inşaat işleri doğru çevirdi. 2000 yılında, konut içinde ilgi çekici, Yusifov Qaracay İnşaat ve Taahhüt Şirketi kurdu. Kamu ihalelerine giren, o sorumluluğu almış ve hükümet binaları, sosyal binalar, personel konut, hastane, sağlık merkezleri, spor binaların tamamlanması verilen güvencelerle doğrultusunda inşaat başarı göstermiştir. Qarachay Şirket bünyesinde proje departmanı başladıktan sonra, o arazi alt bölümü ve planlama konularında uzmanlaşmış. Nedeniyle işletmenin büyüme, o şirket yeniden yapılandırmıştır. Örgüt kurma ederken, başka bir şirket haline iş alanında çalışmalarını ayrılmış. Böylece, o Qaracay Holding adında bir ağ biçime bütün şirketlerini kurdu. O asfalt ve beton üretimi için teknoloji tabanlı üretim tesisleri kurdu. Halen inşaatı, tarımsal üretim, ağır vasıta satışları, ağır makine, mekanik ve elektronik parçalar, bu makine satış ve bakım hizmetleri, asfalt ve beton, proje tasarımı, otel operasyonun üretim satış bina iş yapma ve olmuştur Bios İnşaatları, Beyaz İnşaat, Özgün Motors altında at alanlar, Qarachay Holding bünyesindeki Turyancay şirketleri. "Qaracay Holding" Ülkenin tüm bölgelerinde karmaşık projeler çözüm üretiyor. Azer Yusifov onlar bugün bulundukları aşamaya açıklar "Biz sürekli çalışıyoruz, biz büyük bir üretim üssü haline gelmiştir düşünüyorum." Azer Yusifov diğer faaliyetleri imalat ve yürütürken yüksek kaliteli üretime dikkat ve çevrenin iyileştirilmesi belirtir .

MISS GLOBE INTERNATIONAL
DUYGU MELTEM YALÇINKAYA from TURKIYE      [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
Duygu Meltem Yalçınkaya was born in 1974, Izmir. She graduated from department of local government of Dokuz Eylul University. At the age of 23 she decided to start her own business. DMY company’s name is derived from her own name’s initials. She has worked as media buying, planning, event organizer, producer and host for 17 years. So far, she has made 250 programs about decor and decor applications for national television channels in Turkiye. Since 2010, she has made 1500 live and pre-recorded real estate programs for Turkiye’s television channels ATV , Show TV, Show Max, Star TV, Kanal 7, STV which also broadcast internationally. She still works as the producer and the host of “Emlak Turu” program aired on ATV Europe. Duygu Meltem Yalçınkaya’s company DMY does business in two different fields as program production and real estate. The latest project of real estate and construction department is DMY Ada Life which is located in Davutlar, Kusadasi. In the project’s marketing target, there are especially Turkish families living in Europe. The project is planned as timeshare to ensure the families a vacation whenever they want.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
FAKHRIYA KHALAFOVA from BAKU     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
Azerbaijani Fashion Designer -  Fakhriya Khalafova completed his undergraduate program on biology and neurophysiology of the human brain in Azerbaijan State University. Then, she received higher education in Turkey on her interest fashion design. Since 1997, she has continued her own business in fashion design and manufacturing. In addition, she studied psychology in Azerbaijan and got her AN license. Since 2005, she has been giving lessons in Baku State University, Fine Arts Model Design Department. Since 1997, she has prepared numerous collections and received many international awards. According to Fakhriya Khalafova, every painting tells a style. What gives a dress its soul is the fabric, pattern and color harmony. When naturality combines with a matching style, a magnificent glow appears. She has always followed this principle when preparing pre-made clothes or haute couture. Fahkriya Khalafova’s dress designs are clearly based on the Azerbaijan national clothing, on her designs you’ll find all the shades of Azerbaijan’s colors blue, yellow and green from the design to choosing of fabric and colors. Her designs are like a synthesis of east and west.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
GOVHER HASANZADE from AZERBAIJAN     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
Gövher Hasanzade was born in Baku, on March 6, 1969 to Azerbaijan Academy of Sciences Emergency Information Service Manager S.Hasanov and philologist A.S.Hasanova. He went to M. Rahim Primary School in 1976, Baku. In 1977, she got accepted to piano class of music school without entering exams thanks to her musical gifts. In 1984, she finished piano school with honors and same year she won Baku A. Zeynallı Music College, Music Theory and History Faculty. In 1988, she completed her education with honor degree and won Baku U. Hacıbeyov Music Academy Composition Faculty. In 1993, she graduated from the academy after receiving her professional training from famous Azerbaijani composer Cevdet Hacıyev. In 1993, with the recommendation of Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, she started to work as director and art director in H. Aliyev Palace. After her she showed great success here, she was assigned as Baku Sehriyar Culture Center’s manager by Baku governor on the 3rd of April, 2001. In addition to organization activities, she composed about 250 songs and 50 classical pieces including poems, symphonies,concerts, preludes, sonats for large symphonic orchestra, piano, violin, string quartet, quintet.She presented Azerbaijan for the first time in Eurovision song contest as the composer and composition art director of the song named “Day After Day”, in 2008. In 2013, she again presented Azerbaijan for the first time in international song contest Turkvizyon as the composer and composition art director of the song named “Yasa” and won the competition among 24 Turkish speaking countries. Currently, she is working on a two-volume book on “Historical Approach to Azerbaijan Professional Song Genre” and also doing her doctorate in Baku U. Hacibeyov Music Academy. In accordance with the decision of President of the Republic of Azerbaijan on May 16, 2006, she was awarded the title “Veteran Artist”. Since 2007, she has been a member of Azerbaijan Composers Union and since 2013, she has been a member of Azerbaijan Equestrian Federation.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
HLA NU TUN from MYANMAR     [ | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
She was born on Wednesday 15 June 1977, in the capital city of Myanmar, Yangon. In 2005, she enrolled in Yangon Institute of Foreign Language (TEFL MA), English Language Teaching department. On January 1, 2006 she married to Paing Oo and startedher own family by taking one of the most important decisions of her life. She graduated from university in 2007. Then, she received specialist training in art and began teaching. Her interest in stage arts and show business began when she was a child. Making paper models, and putting them on a platform as if they were doing a catwalk was one of the signs of her interest. She spent all her time on these paper models. In 2011, she started giving lessons on personal improvement. Then, she founded H Academy and she started teaching here in her own school. Afterwards she turned towards performing arts and in 2012, she participated in a national beauty contest in Myanmar as a contestant. She won the title “Elegant Queen”. At the same contest, her traditional costume won the best costume award. Her interest in beauty contests continued. So, she decided to observe the management and production of national and international contests. In 2013, she joinedthe camps and stage shows of three well-known beauty contests in Phillippines, Thailand and Moscow as an observant. During this time, she met the director of Missosology that announces the news about beauty contests. Afterwards, she contacted Miss Globe organization and she leased the Miss Globe Myanmar® licence in order to organize national contests in Myanmar. In 2014, she made her first attempt with her own company and organized Miss Globe Myanmar contest. After specializing in beauty contests, she sat in the jury chair for the first time at the final show of Miss Globe International which as held in Baku, Azerbaijan.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
MARCEL ARNALOT SALAZAR from SPAIN     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
He was born in September 18, 1961, Puerto la Cruz, Estado Anzoategui, Venezuela. He started his professional career by playing live music at the night clubs during his education. After completing graduate studies in the field of tourism, he went to Spain. He took part in the hotel activities that serve tourists and sang songs in clubs. his experience led to the development of the presenting skills. As well as gaining runway experience as a model, as an animator he became a professional host who presents the entertainment events without interruption from beginning to till the end. He learnt English and Italian. With the connections he built between the USA, Italy, Venezuela and Spain, he worked at hotel management, marketing, cinema and TV programs. He also showed his acting talent in front of the camera. His productions on TV influenced people. He prepared TV programs on different genres of Latin music in Spain. He prepared gossip, magazine, talent, knowledge, music, entertainment programs and worked as a host. His programs attacted people from all ages and showed great success. He was the host of Costa Almeria Youth Festival which was supported by Almeria, SI and RTI TV channels. Later, he organized Almeria Fashion Week events. He became an expert on film editing, scenery, lighting and sound systems. Until today, he has participated in more than 2000 shows directly or indirectly. He shared his deep knowledge with young people by founding CA Cultural Association of Latin Expression and gave comprehensive lessons on stage shows and art. Arnalot Marcel Salazar is an active person and recognized by political, military and non-government organizations in many Latin countries . One of his future projects is making an album which will include
MISS GLOBE INTERNATIONAL
SAIR ISKENDER from AZERBAIJAN     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
Sair Iskenderov Halit was born in 1979, Baku. He was interested in sports at early ages and he enrolled in sports school. He graduated from this school with the title of Master of Sports when he
was only 16. Then in 1993, he continued his education at the Faculty of Law after entering the International Pedagogical Academy. In 1999, he presented his thesis on the international economic sanctions consumer rights to the public. In 2001, he became the M.V.D. champion and in 2003, he became the world champion. This championship earned him the title of International Master of Sports within “San Uvan fa” style. Later, he worked as the chief of security in President Haydar Aliyev’s palace.(Haydar Aliyev is one of the few people who earned leadership reputation as the founder of modern Azerbaijan by allowing the re-establishment of the country after its seperation from Soviet Union.) During his career, Sair Iskenderov also provided security for foreign mission which came to the country
at different times. Also, with the special team he put together, he provided security services for singers such as Ibrahim Tatlises, Emrah, Mustafa Sandal, Boniem Toplulugu, Super Maks Toplulugu, Alla Pukacova, Natasa Koroleva, Arina Saltikova, Valeriy Meladze who came from Turkey to Azerbaijan for concerts. After having gaining acting experience in some films and television series, Sair Iskenderov first stepped into the music business and prepared music videos of Azerbaijani singers. He took his works further by starting the film production business. He produced the TV series named ’ Elariz Mamedogly’ and ‘Orumcek Toru’. Sait Iskenderov, also producing 90-minute films,
MISS GLOBE INTERNATIONAL
ZAMIK YUNISOV from AZERBAIJAN     [ September 14,2014 | UPDATED ]
The BIOGRAPHY
BOGRAPHY: Zamiq Yunisov was born on 8th of February, 1985, in Sumqayit city of Azerbaijan. His father is Ali Yunisov. He works asmilitary expert on time use. His mother Hokume Qasimova is a doctor. His sister Mesheti Yunisova is an interpreter. In 1991, he entered the 17th middle school. In 2001, he continued to the 82nd pilot schooland by completing his education successfully, he won a gold medal. When he was a student,he participated in many competitions and won degrees. In the same period, he was interested in Judo and Sambo and tended to sports for seven years. He won some national competitions in these branches and he had the chance to represent his country in some international competitions. In 2001, he enrolled in Baku State University Law Faculty and in 2005 he graduated with a high degree. After completing his education, he started his own business in free trade and in 2006 she started to work in construction. He did joint business with some companies that work in this field. In 2007, he changed his job field after observing the needs of the companies in Baku and founded a service company named Z company. He is currently active in services, event management and production fields with this company.
MISS GLOBE INTERNATIONAL
 
ABOUT US NATIONAL FRANCHISEE APPLICATION DOWNLOAD OFFICIAL LOGOS SITE MAP TERMS OF SERVICE & COPYRIGHT PRIVACY STATEMENT
 
 
© Miss Globe International | 2017 All rights reserved to Rasim Aydın doing business under RCA Global Entertainment Co.